-
Toplotni izvori „Beogradskih elektrana“ (14 toplana i 22 kotlarnice) isporučuju toplotnu energiju potrošačima prema zadatim režimima rada u skladu sa spoljašnjom temperaturom vazduha (radnim danima i subotom od 06 do 22 časa, a nedeljom od 07 do 22 časa).
Pojedinačne kvarove na instalacijama u zgradama, stanovima i delovima stanova terenske ekipe preduzeća otklanjaju prema prijavama potrošača. Broj telefona Dispečerskog centra za prijavu reklamacija u vezi sa kvalitetom grejanja je 011/2093-011, a broj telefona isključivo za prijavu curenja vode iz instalacija je 011/2093-100.
Isporuka toplotne energije u dvadesetčetvoročasovnom režimu bila je na snazi u periodu:
- Od 29. novembra 2020. (od 06 časova) do 03. decembra 2020. (do 22 časa)
- Od 04. decembra 2020. (od 06 časova) do 07. decembra 2020. (do 22 časa)
- Od 31. decembra 2020. (od 06 časova) do 01. januara 2021. (do 22 časa)
- Od 06. januara 2021. (od 06 časova) do 07. januara 2021. (do 22 časa)
- Od 08. januara 2021. (od 06 časova) do 19. januara 2021. (do 22 časa)
- Od 26. januara 2021. (od 06 časova) do 28. januara 2021. (do 22 časa)
- Od 11. februara 2021. (od 06 časova) do 17. februara 2021. (do 22 časa)
-
Poštovani Beograđani, korisnici usluga JKP „Beogradske elektrane“,
Iza nas je još jedna veoma uspešna grejna sezona. I pored otežanih uslova rada zbog pandemije COVID-a 19, svi zaposleni u preduzeću su činili velike napore da Vaši stanovi budu topli. Bilo je momenata kada na terenu zbog bolesti nismo imali dovoljno ljudi, ali smo se svim raspoloživim resursima trudili da vi to ne osetite.
Ova, 56. po redu grejna sezona, ni za koga nije bila laka, ali mi možemo da se pohvalimo da smo sve poslove obavljali bez zastoja, da nije bilo nijedne prepreke koju nismo mogli da savladamo. Vaše domove, kada su bile izrazito niske temperature vazduha grejali smo 28 dana bez prestanka, u dvadesetčetvoročasovnom režimu rada.
Grejna sezona se zvanično završava sutra 15, aprila 2021. godine, ali sve dok budu niske temperature, naši kotlovi će raditi punom parom. Ako i posle 3. maja, do kada smo po Odluci o snabdevanju u obavezi da isporučujemo toplotnu energiju, bude hladnih dana, u dogovoru sa čelnicima grada Beograda – grejanje će biti nastavljeno. Obećavam, nećemo vas izneveriti.
Spremni smo da kada ugasimo kotlove, odmah zasučemo rukave i krenemo sa remontom proizvodnih i distributivnih postrojenja. Čekaju nas obimni radovi na toplotnim izvorima i toplovodnoj mreži. Sledeća grejna sezona je novi izazov i mi, zajedno sa vama, moramo da budemo tim koji pobeđuje. Pred nama je realizacija velikih i zahtevnih projekata i mi ćemo ih na najbolji mogući način i ostvariti.
Rade Basta, direktor JKP „Beogradske elektrane“
-
Menadžment: Dokaza za zločine ima, moramo da se borimo
za istinu i pravdu
Beograd, 04. april 2021. godine – Članovi porodice Trišić, menadžment „Beogradskih elektrana“ predvođen direktorom Radetom Bastom, kolege, sindikati, predstavnici UBNOR-a i bivši direktori preduzeća položili su danas, 04. aprila 2021. godine, vence na spomen obeležje Slobodanu Trišiću, radniku „Beogradskih elektrana“ koji je poginuo pre 22 godine na svom radnom mestu, za vreme NATO agresije na Saveznu Republiku Jugoslaviju i bombardovanja toplane „Novi Beograd“.
Članovi porodice Trišić
Menadžment preduzeća zahvaljuje se vrhovnom komandantu i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću što svojom promišljenom i mudrom politikom predvodi Srbiju i obezbeđuje brz napredak i razvoj i posle svih izazova koji su pratili našu zemlju. Srbija danas više nije nemoćna i razorena, već je zemlja koja je stala na noge i koja ima za cilj da bude najbolja u ekonomiji da se više nikad ne bi našla u situaciji u kojoj se našla 1999. godine. Iako su posledice ovog bezumnog čina ostavile traga i na zaposlene u preduzeću, koji i danas obolevaju od najtežih bolesti, dokaza za ovaj zločin ima, pa zbog budućih generacija moramo kao narod da se borimo za istinu i pravdu.
Direktor Rade Basta i bivši direktor Goran Aleksić
- Tačno pre 22 godine, u 04 časa i 26 minuta, časno i pošteno radeći u preduzeću koje građanima Beograda obezbeđuje tople domove, poginuo je Slobodan Trišić od NATO projektila. Nećemo nikada zaboraviti našeg kolegu koji je bio, pre svega, vredan i pošten, koji je marljivo obavljao svoje radne zadatke. Naša obaveza je da sačuvamo sećanje na ovaj tragičan događaj i nedužnu žrtvu. Nismo ni slutili da bi ovaj komunalni sistem Beograda, koji je u potpunosti bio i ostao u civilnoj funkciji mogao biti meta vojnog napada. Događaji su pokazali da je to bilo naivno verovanje. Pogibija našeg kolege Slobodana je uvećala dugačak spisak imena civilnih žrtava tog protivpravnog napada na našu zemlju – istakao je Goran Škrbić, blizak kolega poginulog Trišića i šef službe operativne zaštite od požara i obezbeđenja.
Oprostili smo odavno, ali nikada nećemo zaboraviti, stava je menadžment „Beogradskih elektrana“ predvođen direktorom Bastom.
Bivši direktor Predrag Vasić
Kolega Goran Škrbić
Kolege iz Samostalnog sindikata
Spomen obeležje nastradalom kolegi Slobodanu Trišiću
-
Beograd, 26. mart 2021. – Javno komunalno preduzeće „Beogradske elektrane“ obaveštava građane da danas, 26. marta 2021. godine, počinje sa radom ekspozitura JP „Pošta Srbije“ u prostorijama Direkcije za snabdevanje toplotnom energijom – Cara Dušana 141, u Zemunu.
Na ovaj način JKP „Beogradske elektrane“ žele, kako korisnicima svojih usluga, tako i ostalom stanovništvu, da na efikasniji, brži i bezbedniji način, omogući sve neophodne finansijske transakcije na jednom mestu.
JKP „Beogradske elektrane“ čak i pored otežanih uslova zbog pandemije COVID-19 nastavljaju modernizaciju svog poslovanja.
-
Beograd, 08. mart 2021. – Javnom komunalnom preduzeću „Beogradske elektrane“ u proteklih nekoliko dana javilo se više potrošača proveravajući informacije iz letka koje su nepoznate osobe ubacile u poštanske sandučiće ili zalepile na ulazna vrata stambenih zgrada. Letkom, iza kojeg ne stoje „Beogradske elektrane“, naslova „UPOZORENjE VLASNICIMA STANOVA“, pozivaju se vlasnici stanova da, kako je navedeno, zamene radijatore zbog njihovog lošeg kvaliteta kako bi navodno sprečili materijalne štete, zatim, da se za proceduru obrate „Beogradskim elektranama“, kao i da osiguraju svoje stanove od potencijalne štete preko JKP „Infostan tehnologije“. S obzirom da „Beogradske elektrane“ nisu slale nikakve letke potrošačima, upozoravamo građane na mogućnost prevare i lažnog predstavljanja. Takođe, pojavljuju se i osobe koje se potrošačima lažno predstavljaju kao radnici preduzeća i od njih iznuđuju novac za navodnu popravku kvarova na kućnim grejnim instalacijama, kao i za zamenu radijatora, ventila i slično.
Apelujemo na korisnike da budu oprezni i da nikome ko se predstavlja kao zaposleni u „Beogradskim elektranama“ ne daju novac za navodne popravke, prepravke instalacija ili ugradnju opreme. Kako bismo sprečili dalje zloupotrebe ovog tipa, još jednom našim potrošačima skrećemo pažnju da mobilne ekipe „Beogradskih elektrana” na teren izlaze po prijavi reklamacije Dispečerskom centru i da ne uzimaju novac za intervencije.
S obzirom da se bliži kraj grejne sezone i da posle njenog isteka veliki broj potrošača renovira svoje stanove, svaki korisnik „Beogradskih elektrana“ treba da zna sledeće:
1. Za prepravljanje unutrašnjih instalacija neophodno je podneti projekat Direkciji za snabdevanje toplotnom energijom (Cara Dušana 141, Zemun), koja prethodno izdaje Tehničke uslove. Po odobrenju, stanar može da izvrši prepravke instalacija kako je definisano projektom. U suprotnom, može doći do poremećaja u isporuci toplotne energije unutar zgrade.
2. Za zamenu grejnog tela, svaki vlasnik stana obavezan je da ugradi radijator istog toplotnog kapaciteta. Ukoliko stanar želi da ugradi aluminijumske radijatore, mora da ugradi isključivo one koji imaju atest proizvođača za sistem daljinskog grejanja. Njime se garantuje otpornost na koroziju pri pH vrednosti vode iz sistema daljinskog grejanja koja se kreće u intervalu 10≥pH≥8,5. Aluminijumski radijatori bez atesta proizvođača vremenom smanjuju kvalitet grejanja, jer se zapuše i neretko pucaju i naprave štetu u stanu.
3. Pre radova na grejnim instalacijama, a po odobrenju projekta za prepravku instalacija, vlasnik upućuje zahtev za ispuštanje vode iz unutrašnjih grejnih instalacija (Savski nasip 11, Direkcija za distribuciju toplotne energije) i za to plaća određenu naknadu.
4. Pomenute radove na unutrašnjim instalacijama u stanovima ne obavljaju „Beogradske elektrane“, jer su sve instalacije u zgradama, pa i u hodnicima, degažmanima, zajedničkim prostorijama i sl., u vlasništvu vlasnika stanova. Prema Odluci o snabdevanju toplotnom energijom u gradu Beogradu o održavanju unutrašnjih grejnih instalacija u stambenim objektima stara se vlasnik objekta, odnosno organ upravljanja zgradom.
-
Gradonačelnik Beograda dr Zoran Radojičić obišao je danas, 25. januara 2021. godine, novoizgrađeno postrojenje za istovremenu proizvodnju toplotne i električne energije (kogeneracija) u toplani „Voždovac“. Izgradnjom ovog postrojenja instalisanog kapaciteta za proizvodnju 10 MW električne energije i 10 MW toplotne energije, „Beogradske elektrane“ ponovo su postale proizvođač električne energije nakon punih 17 godina (poslednji proizvedeni MW u TE TO „Novi Beograd“ u elektroenergetski sistem je isporučen 11.04.2003. godine).
Radojičić je rekao da se u Beogradu rade konkretne stvari kada je u pitanju životna sredina, kao i da se racionalno proizvodi i troši energija.
– Kogeneracija znači da se istovremeno proizvodi električna i toplotna energija, koja u zimskom periodu greje stanove i obezbeđuje sanitarnu potrošnu toplu vodu 24 sata, i zimi i leti. Ukupna ušteda je oko 40 odsto. Značajno je naglasiti da je ovo dobar vid saradnje „Beogradskih toplana” i „Elektroprivrede Srbije”. Na taj način uspostavlja se dobra komunikacija, saradnja i ušteda, a ujedno se doprinosi očuvanju životne sredine. Toplana „Voždovac“, kao i novo kogenerativno postrojenje radi na gas, što je u ekološkom smislu bolje i prihvatljivije – pojasnio je Radojičić.
Prema njegovim rečima, oko 12.000 domaćinstava na ovaj način dobija i električnu energiju. „Ovaj projekat, čija je ukupna vrednost 6,5 miliona evra, radi se od 2017. godine zajedno sa Nemačkom razvojnom bankom (KfW). Počeo je da funkcioniše krajem prošle godine i odličan je primer kako treba da se brine o životnoj sredini i racionalno ponaša sa energijom koju proizvodimo na ekološki način. Na ovaj način omogućujemo bolji i komforniji kvalitet života naših sugrađana“, zaključio je gradonačelnik Radojičić.
Rukovodstvo „Beogradskih elektrana“, motivisano donošenjem Uredbe Vlade Republike Srbije o merama podsticaja za proizvodnju električne energije korišćenjem obnovljivih izvora energije i kombinovanom proizvodnjom električne i toplotne energije, donelo je odluku da se finansira izgradnja kogenerativnog postrojenja za kombinovanu proizvodnju električne i toplotne energije. Realizacija projekta je počela 2017. godine potpisivanjem ugovora o finansiranju izgradnje postrojenja sa razvojnom bankom SR Nemačke – „KfW“ i izvođačem radova „Energotehnika Južna Bačka“ iz Novog Sada.
Proizvedena električna energija biće isporučivana u distributivni sistem EPS po subvencionisanoj „FEED-IN“ tarifi kao zelena energija, dok će se proizvedena toplotna energija koristiti za grejanje i potrošnu toplu vodu (PTV). U periodu van grejne sezone potrošna topla voda će se proizvoditi isključivo pomoću kogenerativnog postrojenja. Ovakvim načinom rada proizvodiće se oko 80.000 MWht/god toplotne energije. Takođe, u elektroenergetski sistem će se isporučivati oko 80.000 MWhe/god (megavat časova) električne energije na naponskom nivou 35 kV (kilovolti) na godišnjem nivou.
Projekat ovakvog obima i složenosti zahtevao je multidisciplinarnost inženjerske struke (arhitektura, građevina, mašinstvo, elektroenergetika).
Pri realizaciji ovog složenog projekta ključnu ulogu je imao tim „Beogradskih elektrana“ – Investitora i izvođača „Energotehnike Južne Bačke“ sa svojim partnerima, a u interakciji sa EPS Distribucijom – Operatorom distributivnog sistema, prema čijim Tehničkim uslovima za priključenje je izgrađena nedostajuća infrastruktura za nesmetan plasman proizvedene električne energije u elektroenergetski sistem. Za te potrebe izgrađena je savremena trafostanica (građevinski objekat i oprema) snage 3×5 MVA, 35/10,5 kV sa daljinskim nadzorom i upravljanjem i ostvarenom direktnom vezom sa Dispečerskim centrom ODS EPS Distribucije.
Stepen efikasnosti postrojenja dostiže do 94%, što je od izuzetnog značaja u odnosu na dosadašnju proizvodnju toplotne energije za potrošnu toplu vodu van grejne sezone, iz postojećih parnih kotlova koji su značajno niže efikasnosti.
Sam koncept kogeneracije, kombinovane proizvodnje toplotne i električne energije koristi do 40% manje energenata nego da se oba procesa odvijaju ponaosob. Ovakav rad značajno smanjuje emisiju štetnih materija u atmosferu, što uz proces gašenja malih kotlarnica koji je trajan zadatak, doprinosi čistijem vazduhu u Beogradu. Ilustracije radi, ovaj projekat je komplementaran sa gašenjem 1.200 malih individualnih kotlarnica na ugalj i mazut.
Rezultat, na koji svi možemo biti ponosni, plod je dvodecenijske saradnje Ministarstva rudarstva i energetike Republike Srbije, Grada Beograda i „Beogradskih elektrana“ sa Nemačkom razvojnom bankom „KfW“ – koja je uspostavljena još 2001. godine kroz „Program rehabilitacije sistema daljinskog grejanja u Srbiji“. Ovim programom jasno su definisani ciljevi: povećanje energetske efikasnosti, unapređenje zaštite životne sredine i povećanje životnog standarda građana. Do sada su realizovane četiri faze ovog Programa, a „Beogradske elektrane“ su bile aktivan učesnik u tri od ove četiri faze.
Izvor: Beoinfo i „Beogradske elektrane“
-
Cene komunalnih usluga i proizvoda određuje osnivač javno-komunalnih preduzeća – Skupština grada Beograda. Sistem naplate toplotne energije i potrošne tople vode određen je statusom korisnika.
DOMAĆINSTVA
Ukoliko korisnik pripada kategoriji domaćinstva, odnosno fizičko je lice, za naplatu toplotne energije i potrošne tople vode nadležno je Javno komunalno preduzeće „Infostan tehnologije“ (www.infostan.rs). Ovo preduzeće, Sistemom objedinjene naplate (SON) u Gradu Beogradu omogućava ekonomičnu, brzu i racionalnu obradu podataka i objedinjenu naplatu komunalnih usluga i proizvoda preko mesečnih uplatnica.
Toplotna energija za domaćinstva koja nemaju ugrađene merače za isporučenu energiju naplaćuje se paušalno – po metru kvadratnom stambenog prostora. Domaćinstva koja imaju ugrađene merače u toplotnim podstanicama plaćaju prema izmerenoj količini toplotne energije. Na računima ovih korisnika izražen je fiksni i varijabilni deo, odnosno suma za instalisanu snagu i za utrošene kilovat sate.
Toplotna energija se plaća svakog meseca, tokom cele godine, za stambeni prostor, a za garaže samo u toku grejne sezone koja traje od 15. oktobra do 15. aprila. U zgradama koje imaju zajednički prostor u okviru zgrade (vešernice, zajedničke prostorije i sl.) koje se greju, naknada se uvećava srazmerno odnosu površine zajedničkog prostora i ukupne površine stanova u zgradi.
Korisnici iz ove kategorije eventualne reklamacije podnose u poslovnicama preduzeća „Infostan tehnologije“.
Poslovni prostor
Naplatu isporučene toplotne energije od korisnika koji pripadaju kategoriji pravna lica vrše „Beogradske elektrane“. Postoji nekoliko načina naplate toplotne energije. Jedan podrazumeva plaćanje prema instalisanoj snazi u kilovatima na godišnjem nivou. Drugi način podrazumeva plaćanje prema merilu količine toplotne energije. Na računima ovih korisnika izražen je fiksni i varijabilni deo, odnosno suma za instalisanu snagu i za utrošene kilovat sate.
Korisnici iz ove kategorije eventualne reklamacije upućuju Direkciji za snabdevanje toplotnom energijom (Ulica cara Dušana 141, Zemun; brojevi telefona 011/22-24-655; 011/22-24-646; 011/22-24-796 i imejl adresa snabdevanje@bgdel.rs)
Potrošna topla voda
Priprema potrošne tople vode naplaćuje se po utrošenom kubnom metru prema ceni koju utvrđuje osnivač preduzeća. Cena za domaćinstva niža je od cene za pravna lica.
Popusti
Svi korisnici, nezavisno od toga da li pripadaju kategoriji domaćinstva ili poslovni prostor, imaju pravo na popust pri plaćanju računa na ukupan iznos uplatnice ukoliko svoje račune izmire do datuma navedenog na uplatnici (datum dospeća).
Po isteku tog roka JKP „Infostan tehnologije“ i JKP „Beogradske elektrane“ u obavezi su da zaračunavaju zakonski definisanu kamatu. U slučaju pokretanja postupka naplate preko Suda naplaćuju se i sudski i ostali srodni troškovi.
PRIRODNI GAS
ODLUKA O CENI PRIRODNOG GASA ZA JAVNO SNABDEVANjE JKP „BEOGRADSKE ELEKTRANE“, BEOGRAD (preuzmite cenovnik klikom OVDE). Cena prirodnog gasa za javno snebdevanje primenjuje se od 1. oktobra 2017. godine.
NAKNADA ZA ENERGETSKU EFIKASNOST 0,15 DINARA PO KUBNOM METRU
Svi kupci prirodnog gasa u Srbiji, pa i oni u Mladenovcu koje prirodnim gasom snabdevaju JKP „Beogradske elektrane“, će od 1. jula 2019. godine plaćati obračun naknade za unapređenje energetske efikasnosti u iznosu od 0,15 dinara po svedenom kubnom metru prirodnog gasa. Naime, od ovog datuma će biti primenjen Pravilnik o obrascu prijave evidencije obveznika naknade za unapređenje energetske efikasnosti (Sl.Glasnik 41 od 11.06.2019.), a na osnovu Zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara („Sl. Glasnik RS“ 95 od 08. decembra 2018.)
Visina naknade će biti usklađivana sa pomenutim zakonom, uz oporezivanje po posebnoj stopi PDV-a od 10 odsto za prirodni gas, a u skladu sa Zakonom o porezu na dodatu vrednost. Ostvareni prihodi od naknade pripadaju budžetu Republike Srbije, a ne preduzeću koje potrošače snabdeva prirodnim gasom.
TOPLOTNA ENERGIJA
Gradonačelnik grada Beograda 30. septembra 2015. godine, na osnovu člana 60. Zakona o javnim preduzećima („Službeni glasnik RS, broj 119/12, 116/13- autentično tumačenje i 44/14 – dr. zakon), člana 28. Zakona o komunalnim delatnostima („Službeni glasnik RS“, broj 88/11) i člana 52. tačka 6. Statuta grada Beograda („Službeni list grada Beograda“, br.39/08, 6/10 i 23/13), doneo je
REŠENjE
O DAVANjU SAGLASNOSTI NA ODLUKU O IZMENAMA I DOPUNAMA ODLUKE O CENAMA TOPLOTNE ENERGIJE JAVNOG KOMUNALNOG PREDUZEĆA „BEOGRADSKE ELEKTRANE“
1. Daje se saglasnost na Odluku o izmenama i dopunama Odluke o cenama toplotne energije, koju je doneo Nadzorni odbor Javnog komunalnog preduzeća „Beogradske elektrane“, pod brojem I-5441/2 na sednici održanoj 25. avgusta 2015. godine.
2. Po dobijanju saglasnosti osnivača, rešenje i odluku objaviti u „Službenom glistu grada Beograda“ . Odluka stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja, a primenjuje se od 1. oktobra 2015. godine.
Gradonačelnik grada Beograda
Broj 38-6954/15-G, 30. septembra 2015. godine
Gradonačelnik
Siniša Mali, sr.
Cenovnik toplotne energije
-
„Beogradske elektrane“ se zalažu za naplatu prema isporučenoj količini toplotne energije svakoj stambenoj jedinici koju zagreva. Takav način naplate isporučene toplotne energije u interesu je ne samo preduzeća, već i svih korisnika usluga, jer je to jedan od načina da se značajno smanji potrošnja energije, a samim tim i uvoznih energenata. Zahvaljujući višegodišnjim ulaganjima u osavremenjavanje proizvodnih i distrubutivnih postrojenja i predajnih stanica, postoje tehnički preduslovi za merenje i obračun utrošene toplotne energije u svakoj predajnoj stanici „Beogradskih elektrana“ kojih u Beogradu ima više od 9.000.
PREDUSLOVI ZA PRELAZAK NA NAPLATU PREMA POTROŠNjI
Na osnovu gradske Odluke o snabdevanju toplotnom energijom u gradu Beogradu (Sl. grada Beograda, br.43/2007 od 24.12.2007 godine), obaveza JKP „Beogradske elektrane“ je bila da propiše tehničke uslove za izbor uređaja za registrovanje sopstvene pojedinačne potrošnje i tehničke uslove za izbor termostatskih ventila, što su JKP „Beogrdaske elektrane“ i učinile.
NOVOIZGRAĐENI OBJEKTI
U novoizgrađenim objektima, koji su priključeni na sistem daljinskog grejanja po novoj metodologiji, JKP „Beogradske elektrane“, u periodu od 01.- 05. dana u mesecu očitavaju ukupno isporučenu toplotnu energiju, preko mernog uređaja ugrađenog u toplotno- predajnu stanicu, shodno članovima 47. i 48. Odluke o snabdevanju toplotnom energijom u gradu Beogradu.
Investitori u navedenim objektima (novoizgrađeni objekti, priključeni na sistem daljinskog grejanja po novoj metodologiji) su angažovali firme koje u periodu od dve godine (od dana uvođenja u sistem redovne isporuke toplotne energije) vrše raspodelu potrošnje na osnovu redovnog mesečnog očitavanja uređaja za registrovanje sopstvene pojedinačne potrošnje. U cilju naplate isporučene toplotne energije prema očitanim i raspodeljenim vrednostima neophodno je formirati skupštinu stanara koja će po isteku dve godine sklopiti ugovor o nastavku usluge očitavanja i raspodele. Ukoliko se nakon isteka dve godine ne formira skupština stanara ili se ne sklopi ugovor sa firmom o raspodeli očitanih vrednosti, naplata isporučene toplotne energije na osnovu očitanih vrednosti merila u predajnoj stanici vršiće se srazmerno učešću zagrevane površine predmetnog prostora u ukupnoj zagrevanoj površini objekata priključenih na predajnu stanicu.
U objekima sa ugrađenim uređajima za registrovanje sopstvene pojedinačne potrošnje raspodela troškova toplotne energije vrši se prema stanjima očitanim na uređajima za registrovanje sopstvene – pojedinačne potrošnje, sve prema članu 49. Odluke i članovima 12. i 13. Odluke o načinu plaćanja komunalnih usluga na teritoriji grada Beograda (Sl. grada Beograda, br.24/2003 od 23.09.2003 godine).
POSTOJEĆI OBJEKTI
U postojećim objektima koji su priključeni na sistem daljinskog grejanja JKP „Beogradske elektrane“, u cilju prelaska na naplatu prema potrošnji, neophodno je da objekat ima formiran organ upravljanja objektom, odnosno formiranu skupštinu stanara. Na osnovu zahteva skupštine stanara, JKP „Beogradske elektektrane“ vrše analizu potrošnje iz prethodnog perioda i istu prosleđuju skupštini stanara, koja na osnovu iste, donosi konačnu odluku o prelasku na naplatu prema potrošnji. Ukoliko skupština stanra odluči da pređe na naplatu prema potrošnji i raspodeli, obavezna je da prema Odluci o snabdevanju toplotnom energijom u gradu Beogradu izabere preduzeće koje će izvesti projektnu dokumentaciju – elaborat o ugradnji termostatskih ventila i uređaja za registrovanje potrošnje. Nakon izrade potrebne dokumentacije i nakon usklađivanja instalacije prema izvedenoj projektnoj dokumentaciji predmetni objekat može na početku narednog obračunskog perioda, od 01. aprila tekuće godine, preći u naplatu prema potrošnji.
Uslov za prelazak na naplatu prema potrošnji i raspodeli toplotne energije je da organ upravljanja objektom, odnosno skupština stanara, dostavi elaborat o raspodeli, zapisnik o aktiviranju uređaja za raspodelu potrošnje i ugovor sa firmom koja će u ime skuštine stanara vršiti raspodelu, nakon čega se obostrano potpisuje ugovor o isporuci topotne energije (Skupština stanara i JKP „Beogradske elektrane“).
NAPLATA POTROŠNjE
Naplatu isporučene toplotne energije, izmerene i raspodeljene na gore navedeni način, za stambeni prostor vrši JKP „Infostan“. Naplata se vrši shodno Rešenju Gradonačelnika grada Beograda o cenama toplotne energije:
- 3564,74 din/kW, godišnje (sa PDV-om) za instalisanu snagu (na prizanici JKP „Infostan“ prikazano kao stavka „instalisana snaga“), koja se za prvu grejnu sezonu obračunava za period od 6 meseci, a po isteku tekuće grejne sezone (tekućeg obračunskog perioda) naplaćuje se 12 meseci.
ILI
- 389,87 din/m2, godišnje (sa PDV-om) za instalisanu snagu (na prizanici JKP „Infostan“ prikazano kao stavka „grejanje angažovana snaga“), koja se za prvu grejnu sezonu obračunava za period od 6 meseci, a po isteku tekuće grejne sezone (tekućeg obračunskog perioda) naplaćuje se 12 meseci.
Zatim,
- 7,57 din/kWh, (sa PDV-om) za utrošenu energiju za stambeni prostor (na prizanici JKP „Infostan“ prikazano kao stavka „grejanje“), koja se naplaćuje 6 meseci (u periodu grejne sezone)
- 9,23 din/kWh, (sa PDV-om) za utrošenu energiju za poslovni prostor, koja se naplaćuje 6 meseci (u periodu grejne sezone).
Ugradnju, očitavanje i uslugu raspodele potrošnje na osnovu očitanih stanja uređaja za registrovanje sopstvene, pojedinačne potrošnje, trenutno vrše preduzeća:
„Technomer“ d.o.o., Tetovska 54, 11000, Beograd, tel.655-77-08
„Brunata“ d.o.o., Debarska 28, 11000, Beograd, tel.715-01-80
„Rarex company“ d.o.o., Branka Pešića 11, 11080, Zemun, tel.316-50-61
„Topeko“ d.o.o., Radomira Reljića 2, 11070, Novi Beograd, tel.756-21-22
„Traco“ d.o.o., Ljube Davidovića 55/6, 11000, Beograd, tel.304-77-32
„Metaling plus“ d.o.o., Pirandelova 16, 11000, Beograd, tel.304-67-80
„ILU term“ d.o.o., Dušana Radovića 20/5, 11000, Beograd, tel.403-68-15
„Eko-term“ d.o.o., Bulevar patrijarha Germana 91, 11000, Beograd, tel.390-68-72, elektronska pošta: ivand@eko-term.co.rs
(Naglašavamo, „Beogradske elektrane“ nisu u ugovornom odnosu sa navedenim preduzećima. Ugovor sa firmama sklapaju organi upravljanja zgradom ili investitori novih objekata u ime vlasnika stanova)
- Reklamacija na raspodelu utrošene toplotne energije podnosi se pravnom licu angažovanom od strane organa upravljanja zgradom.
- Reklamacija na očitavanje primarnog merila podnose se isporučiocu toplotne energije – JKP „Beogradske elektrane“.
- Reklamacija na obračun podnose se u JKP „Infostan“.
Najčešća pitanja korisnika i odgovore možete pronaći na ovoj adresi http://www.beoelektrane.rs/?p=379
Važno je znati i sledeće:
VAŠA IMOVINA JE STAMBENA ZGRADA U KOJOJ ŽIVITE, NE SAMO VAŠ STAN
Merenje i obračun utrošene toplotne energije na nivou objekta
Očitavnjem ultrazvučnog merila, koji evidentira predatu toplotnu energiju predajnoj stanici (zgradi), dobija se zbirno utrošena energija. Daljom raspodelom utrošene energije na površinu svakog stambenog prostora, dobija se koliko je koji stambeni prostor učestvovao u ukupnoj potrošnji energije celokupnog objekta.
Merenje i obračun utrošene toplotne energije za svaku stambenu jedinicu
(zakonska obaveza potrošača – građana čiji su stambeni objekti priključeni na sistem daljinskog grejanja)
Preduslov za prelazak na naplatu isporučene toplotne energije svakoj stambenoj jedinici je ugradnja termoregulacionih ventila i uređaja za registrovanje sopstvene pojedinačne potrošnje na svako grejno telo (radijator). Ugradnju ove opreme, kao i raspodelu utrošene energije svakog stana pojedinačno, ne rade toplane.
Termoregulacioni ventil određuje koliku će količinu toplotne energije preuzeti grejno telo dok, takozvani, delitelj toplote registruje koliko je grejno telo preuzelo toplotne energije u jedinici vremena. Pravilnim rukovanjem termoregulacionim ventilom i racionalnim korišćenjem toplotne energije, moguće je ostvariti značajno manju potrošnju toplotne energije posebno ukoliko zgrada nema velike toplotne gubitke (propisno je izolovana) i ukoliko je spoljašnja stolarija dobrog kvaliteta. Nabavka i ugradnja ovih uređaja je u nadležnosti svakog vlasnika stambene jedinice (stana). Takođe, skupštine stanara su u obavezi da angažuju preduzeće koje se bavi očitavanjem i raspodelom toplotne energije po svakom stanu.