Градоначелник Београда др Зоран Радојичић обишао је данас, 25. јануара 2021. године, новоизграђено постројење за истовремену производњу топлотне и електричне енергије (когенерација) у топлани „Вождовац“. Изградњом овог постројења инсталисаног капацитета за производњу 10 МW електричне енергије и 10 МW топлотне енергије, „Београдске електране“ поново су постале произвођач електричне енергије након пуних 17 година (последњи произведени МW у ТЕ ТО „Нови Београд“ у електроенергетски систем је испоручен 11.04.2003. године).
Радојичић је рекао да се у Београду раде конкретне ствари када је у питању животна средина, као и да се рационално производи и троши енергија.
– Когенерација значи да се истовремено производи електрична и топлотна енергија, која у зимском периоду греје станове и обезбеђује санитарну потрошну топлу воду 24 сата, и зими и лети. Укупна уштеда је око 40 одсто. Значајно је нагласити да је ово добар вид сарадње „Београдских топлана” и „Електропривреде Србије”. На тај начин успоставља се добра комуникација, сарадња и уштеда, а уједно се доприноси очувању животне средине. Топлана „Вождовац“, као и ново когенеративно постројење ради на гас, што је у еколошком смислу боље и прихватљивије – појаснио је Радојичић.
Према његовим речима, око 12.000 домаћинстава на овај начин добија и електричну енергију. „Овај пројекат, чија је укупна вредност 6,5 милиона евра, ради се од 2017. године заједно са Немачком развојном банком (KfW). Почео је да функционише крајем прошле године и одличан је пример како треба да се брине о животној средини и рациoнално понаша са енергијом коју производимо на еколошки начин. На овај начин омогућујемо бољи и комфорнији квалитет живота наших суграђана“, закључио је градоначелник Радојичић.
Руководство „Београдских електрана“, мотивисано доношењем Уредбе Владе Републике Србије о мерама подстицаја за производњу електричне енергије коришћењем обновљивих извора енергије и комбинованом производњом електричне и топлотне енергије, донело је одлуку да се финансира изградња когенеративног постројења за комбиновану производњу електричне и топлотне енергије. Реализација пројекта је почела 2017. године потписивањем уговора о финансирању изградње постројења са развојном банком СР Немачке – „KfW“ и извођачем радова „Енерготехника Јужна Бачка“ из Новог Сада.
Произведена електрична енергија биће испоручивана у дистрибутивни систем ЕПС по субвенционисаној „FEED-IN“ тарифи као зелена енергија, док ће се произведена топлотна енергија користити за грејање и потрошну топлу воду (ПТВ). У периоду ван грејне сезоне потрошна топла вода ће се производити искључиво помоћу когенеративног постројења. Оваквим начином рада производиће се око 80.000 МWht/год топлотне енергије. Такође, у електроенергетски систем ће се испоручивати око 80.000 МWhе/год (мегават часова) електричне енергије на напонском нивоу 35 kV (киловолти) на годишњем нивоу.
Пројекат оваквог обима и сложености захтевао је мултидисциплинарност инжењерске струке (архитектура, грађевина, машинство, електроенергетика).
При реализацији овог сложеног пројекта кључну улогу је имао тим „Београдских електрана“ – Инвеститора и извођача „Енерготехнике Јужне Бачке“ са својим партнерима, а у интеракцији са ЕПС Дистрибуцијом – Оператором дистрибутивног система, према чијим Техничким условима за прикључење је изграђена недостајућа инфраструктура за несметан пласман произведене електричне енергије у електроенергетски систем. За те потребе изграђена је савремена трафостаница (грађевински објекат и опрема) снаге 3×5 MVA, 35/10,5 kV са даљинским надзором и управљањем и оствареном директном везом са Диспечерским центром ОДС ЕПС Дистрибуције.
Степен ефикасности постројења достиже до 94%, што је од изузетног значаја у односу на досадашњу производњу топлотне енергије за потрошну топлу воду ван грејне сезоне, из постојећих парних котлова који су значајно ниже ефикасности.
Сам концепт когенерације, комбиноване производње топлотне и електричне енергије користи до 40% мање енергената него да се оба процеса одвијају понаособ. Овакав рад значајно смањује емисију штетних материја у атмосферу, што уз процес гашења малих котларница који је трајан задатак, доприноси чистијем ваздуху у Београду. Илустрације ради, овај пројекат је комплементаран са гашењем 1.200 малих индивидуалних котларница на угаљ и мазут.
Резултат, на који сви можемо бити поносни, плод је дводеценијске сарадње Министарства рударства и енергетике Републике Србије, Града Београда и „Београдских електрана“ са Немачком развојном банком „KfW“ – која је успостављена још 2001. године кроз „Програм рехабилитације система даљинског грејања у Србији“. Овим програмом јасно су дефинисани циљеви: повећање енергетске ефикасности, унапређење заштите животне средине и повећање животног стандарда грађана. До сада су реализоване четири фазе овог Програма, а „Београдске електране“ су биле активан учесник у три од ове четири фазе.
Извор: Беоинфо и „Београдске електране“
Цене комуналних услуга и производа одређује оснивач јавно-комуналних предузећа – Скупштина града Београда. Систем наплате топлотне енергије и потрошне топле воде одређен је статусом корисника.
ДОМАЋИНСТВА
Уколико корисник припада категорији домаћинства, односно физичко је лице, за наплату топлотне енергије и потрошне топле воде надлежно је Јавно комунално предузеће „Инфостан технологије“ (www.infostan.rs). Ово предузеће, Системом обједињене наплате (СОН) у Граду Београду омогућава економичну, брзу и рационалну обраду података и обједињену наплату комуналних услуга и производа преко месечних уплатница.
Топлотна енергија за домаћинства која немају уграђене мераче за испоручену енергију наплаћује се паушално – по метру квадратном стамбеног простора. Домаћинства која имају уграђене мераче у топлотним подстаницама плаћају према измереној количини топлотне енергије. На рачунима ових корисника изражен је фиксни и варијабилни део, односно сума за инсталисану снагу и за утрошене киловат сате.
Топлотна енергија се плаћа сваког месеца, током целе године, за стамбени простор, а за гараже само у току грејне сезоне која траје од 15. октобра до 15. априла. У зградама које имају заједнички простор у оквиру зграде (вешернице, заједничке просторије и сл.) које се греју, накнада се увећава сразмерно односу површине заједничког простора и укупне површине станова у згради.
Корисници из ове категорије евентуалне рекламације подносе у пословницама предузећа „Инфостан технологије“.
Пословни простор
Наплату испоручене топлотне енергије од корисника који припадају категорији правна лица врше „Београдске електране“. Постоји неколико начина наплате топлотне енергије. Један подразумева плаћање према инсталисаној снази у киловатима на годишњем нивоу. Други начин подразумева плаћање према мерилу количине топлотне енергије. На рачунима ових корисника изражен је фиксни и варијабилни део, односно сума за инсталисану снагу и за утрошене киловат сате.
Корисници из ове категорије евентуалне рекламације упућују Дирекцији за снабдевање топлотном енергијом (Улица цара Душана 141, Земун; бројеви телефона 011/22-24-655; 011/22-24-646; 011/22-24-796 и имејл адреса snabdevanje@bgdel.rs)
Потрошна топла вода
Припрема потрошне топле воде наплаћује се по утрошеном кубном метру према цени коју утврђује оснивач предузећа. Цена за домаћинства нижа је од цене за правна лица.
Попусти
Сви корисници, независно од тога да ли припадају категорији домаћинства или пословни простор, имају право на попуст при плаћању рачуна на укупан износ уплатнице уколико своје рачуне измире до датума наведеног на уплатници (датум доспећа).
По истеку тог рока ЈКП „Инфостан технологије“ и ЈКП „Београдске електране“ у обавези су да зарачунавају законски дефинисану камату. У случају покретања поступка наплате преко Суда наплаћују се и судски и остали сродни трошкови.
ПРИРОДНИ ГАС
ОДЛУКА О ЦЕНИ ПРИРОДНОГ ГАСА ЗА ЈАВНО СНАБДЕВАЊЕ ЈКП „БЕОГРАДСКЕ ЕЛЕКТРАНЕ“, БЕОГРАД (преузмите ценовник кликом ОВДЕ). Цена природног гаса за јавно снебдевање примењује се од 1. октобра 2017. године.
НАКНАДА ЗА ЕНЕРГЕТСКУ ЕФИКАСНОСТ 0,15 ДИНАРА ПО КУБНОМ МЕТРУ
Сви купци природног гаса у Србији, па и они у Младеновцу које природним гасом снабдевају ЈКП „Београдске електране“, ће од 1. јула 2019. године плаћати обрачун накнаде за унапређење енергетске ефикасности у износу од 0,15 динара по сведеном кубном метру природног гаса. Наиме, од овог датума ће бити примењен Правилник о обрасцу пријаве евиденције обвезника накнаде за унапређење енергетске ефикасности (Сл.Гласник 41 од 11.06.2019.), а на основу Закона о накнадама за коришћење јавних добара („Сл. Гласник РС“ 95 од 08. децембра 2018.)
Висина накнаде ће бити усклађивана са поменутим законом, уз опорезивање по посебној стопи ПДВ-а од 10 одсто за природни гас, а у складу са Законом о порезу на додату вредност. Остварени приходи од накнаде припадају буџету Републике Србије, а не предузећу које потрошаче снабдева природним гасом.
ТОПЛОТНА ЕНЕРГИЈА
Градоначелник града Београда 30. септембра 2015. године, на основу члана 60. Закона о јавним предузећима („Службени гласник РС, број 119/12, 116/13- аутентично тумачење и 44/14 – др. закон), члана 28. Закона о комуналним делатностима („Службени гласник РС“, број 88/11) и члана 52. тачка 6. Статута града Београда („Службени лист града Београда“, бр.39/08, 6/10 и 23/13), донео је
РЕШЕЊЕ
О ДАВАЊУ САГЛАСНОСТИ НА ОДЛУКУ О ИЗМЕНАМА И ДОПУНАМА ОДЛУКЕ О ЦЕНАМА ТОПЛОТНЕ ЕНЕРГИЈЕ ЈАВНОГ КОМУНАЛНОГ ПРЕДУЗЕЋА „БЕОГРАДСКЕ ЕЛЕКТРАНЕ“
1. Даје се сагласност на Одлуку о изменама и допунама Одлуке о ценама топлотне енергије, коју је донео Надзорни одбор Јавног комуналног предузећа „Београдске електране“, под бројем I-5441/2 на седници одржаној 25. августа 2015. године.
2. По добијању сагласности оснивача, решење и одлуку објавити у „Службеном глисту града Београда“ . Одлука ступа на снагу наредног дана од дана објављивања, а примењује се од 1. октобра 2015. године.
Градоначелник града Београда
Број 38-6954/15-Г, 30. септембра 2015. године
Градоначелник
Синиша Мали, ср.
Ценовник топлотне енергије
„Београдске електране“ се залажу за наплату према испорученој количини топлотне енергије свакој стамбеној јединици коју загрева. Такав начин наплате испоручене топлотне енергије у интересу је не само предузећа, већ и свих корисника услуга, јер је то један од начина да се значајно смањи потрошња енергије, а самим тим и увозних енергената. Захваљујући вишегодишњим улагањима у осавремењавање производних и диструбутивних постројења и предајних станица, постоје технички предуслови за мерење и обрачун утрошене топлотне енергије у свакој предајној станици „Београдских електрана“ којих у Београду има више од 9.000.
ПРЕДУСЛОВИ ЗА ПРЕЛАЗАК НА НАПЛАТУ ПРЕМА ПОТРОШЊИ
На основу градске Одлуке о снабдевању топлотном енергијом у граду Београду (Сл. града Београда, бр.43/2007 од 24.12.2007 године), обавеза ЈКП „Београдске електране“ је била да пропише техничке услове за избор уређаја за регистровање сопствене појединачне потрошње и техничке услове за избор термостатских вентила, што су ЈКП „Беогрдаске електране“ и учиниле.
НОВОИЗГРАЂЕНИ ОБЈЕКТИ
У новоизграђеним објектима, који су прикључени на систем даљинског грејања по новој методологији, ЈКП „Београдске електране“, у периоду од 01.- 05. дана у месецу очитавају укупно испоручену топлотну енергију, преко мерног уређаја уграђеног у топлотно- предајну станицу, сходно члановима 47. и 48. Одлуке о снабдевању топлотном енергијом у граду Београду.
Инвеститори у наведеним објектима (новоизграђени објекти, прикључени на систем даљинског грејања по новој методологији) су ангажовали фирме које у периоду од две године (од дана увођења у систем редовне испоруке топлотне енергије) врше расподелу потрошње на основу редовног месечног очитавања уређаја за регистровање сопствене појединачне потрошње. У циљу наплате испоручене топлотне енергије према очитаним и расподељеним вредностима неопходно је формирати скупштину станара која ће по истеку две године склопити уговор о наставку услуге очитавања и расподеле. Уколико се након истека две године не формира скупштина станара или се не склопи уговор са фирмом о расподели очитаних вредности, наплата испоручене топлотне енергије на основу очитаних вредности мерила у предајној станици вршиће се сразмерно учешћу загреване површине предметног простора у укупној загреваној површини објеката прикључених на предајну станицу.
У објекима са уграђеним уређајима за регистровање сопствене појединачне потрошње расподела трошкова топлотне енергије врши се према стањима очитаним на уређајима за регистровање сопствене – појединачне потрошње, све према члану 49. Одлуке и члановима 12. и 13. Одлуке о начину плаћања комуналних услуга на територији града Београда (Сл. града Београда, бр.24/2003 од 23.09.2003 године).
ПОСТОЈЕЋИ ОБЈЕКТИ
У постојећим објектима који су прикључени на систем даљинског грејања ЈКП „Београдске електране“, у циљу преласка на наплату према потрошњи, неопходно је да објекат има формиран орган управљања објектом, односно формирану скупштину станара. На основу захтева скупштине станара, ЈКП „Београдске електектране“ врше анализу потрошње из претходног периода и исту прослеђују скупштини станара, која на основу исте, доноси коначну одлуку о преласку на наплату према потрошњи. Уколико скупштина станра одлучи да пређе на наплату према потрошњи и расподели, обавезна је да према Одлуци о снабдевању топлотном енергијом у граду Београду изабере предузеће које ће извести пројектну документацију – елаборат о уградњи термостатских вентила и уређаја за регистровање потрошње. Након израде потребне документације и након усклађивања инсталације према изведеној пројектној документацији предметни објекат може на почетку наредног обрачунског периода, од 01. априла текуће године, прећи у наплату према потрошњи.
Услов за прелазак на наплату према потрошњи и расподели топлотне енергије је да орган управљања објектом, односно скупштина станара, достави елаборат о расподели, записник о активирању уређаја за расподелу потрошње и уговор са фирмом која ће у име скуштине станара вршити расподелу, након чега се обострано потписује уговор о испоруци топотне енергије (Скупштина станара и ЈКП „Београдске електране“).
НАПЛАТА ПОТРОШЊЕ
Наплату испоручене топлотне енергије, измерене и расподељене на горе наведени начин, за стамбени простор врши ЈКП „Инфостан“. Наплата се врши сходно Решењу Градоначелника града Београда о ценама топлотне енергије:
- 3564,74 дин/kW, годишње (са ПДВ-ом) за инсталисану снагу (на призаници ЈКП „Инфостан“ приказано као ставка „инсталисана снага“), која се за прву грејну сезону обрачунава за период од 6 месеци, а по истеку текуће грејне сезоне (текућег обрачунског периода) наплаћује се 12 месеци.
ИЛИ
- 389,87 дин/m2, годишње (са ПДВ-ом) за инсталисану снагу (на призаници ЈКП „Инфостан“ приказано као ставка „грејање ангажована снага“), која се за прву грејну сезону обрачунава за период од 6 месеци, а по истеку текуће грејне сезоне (текућег обрачунског периода) наплаћује се 12 месеци.
Затим,
- 7,57 дин/kWh, (са ПДВ-ом) за утрошену енергију за стамбени простор (на призаници ЈКП „Инфостан“ приказано као ставка „грејање“), која се наплаћује 6 месеци (у периоду грејне сезоне)
- 9,23 дин/kWh, (са ПДВ-ом) за утрошену енергију за пословни простор, која се наплаћује 6 месеци (у периоду грејне сезоне).
Уградњу, очитавање и услугу расподеле потрошње на основу очитаних стања уређаја за регистровање сопствене, појединачне потрошње, тренутно врше предузећа:
„Technomer“ d.o.o., Тетовска 54, 11000, Београд, тел.655-77-08
„Brunata“ d.o.o., Дебарска 28, 11000, Београд, тел.715-01-80
„Rarex company“ d.o.o., Бранка Пешића 11, 11080, Земун, тел.316-50-61
„Topeko“ d.o.o., Радомира Рељића 2, 11070, Нови Београд, тел.756-21-22
„Traco“ d.o.o., Љубе Давидовића 55/6, 11000, Београд, тел.304-77-32
„Metaling plus“ d.o.o., Пиранделова 16, 11000, Београд, тел.304-67-80
„ILU term“ d.o.o., Душана Радовића 20/5, 11000, Београд, тел.403-68-15
„Еko-term“ d.o.o., Bulevar patrijarha Germana 91, 11000, Beograd, tel.390-68-72, elektronska pošta: ivand@eko-term.co.rs
(Наглашавамо, „Београдске електране“ нису у уговорном односу са наведеним предузећима. Уговор са фирмама склапају органи управљања зградом или инвеститори нових објеката у име власника станова)
- Рекламација на расподелу утрошене топлотне енергије подноси се правном лицу ангажованом од стране органа управљања зградом.
- Рекламација на очитавање примарног мерила подносе се испоручиоцу топлотне енергије – ЈКП „Београдске електране“.
- Рекламација на обрачун подносе се у ЈКП „Инфостан“.
Најчешћа питања корисника и одговоре можете пронаћи на овој адреси http://www.beoelektrane.rs/?p=379
Важно је знати и следеће:
ВАША ИМОВИНА ЈЕ СТАМБЕНА ЗГРАДА У КОЈОЈ ЖИВИТЕ, НЕ САМО ВАШ СТАН
Мерење и обрачун утрошене топлотне енергије на нивоу објекта
Очитавњем ултразвучног мерила, који евидентира предату топлотну енергију предајној станици (згради), добија се збирно утрошена енергија. Даљом расподелом утрошене енергије на површину сваког стамбеног простора, добија се колико је који стамбени простор учествовао у укупној потрошњи енергије целокупног објекта.
Мерење и обрачун утрошене топлотне енергије за сваку стамбену јединицу
(законска обавеза потрошача – грађана чији су стамбени објекти прикључени на систем даљинског грејања)
Предуслов за прелазак на наплату испоручене топлотне енергије свакој стамбеној јединици је уградња терморегулационих вентила и уређаја за регистровање сопствене појединачне потрошње на свако грејно тело (радијатор). Уградњу ове опреме, као и расподелу утрошене енергије сваког стана појединачно, не раде топлане.
Терморегулациони вентил одређује колику ће количину топлотне енергије преузети грејно тело док, такозвани, делитељ топлоте региструје колико је грејно тело преузело топлотне енергије у јединици времена. Правилним руковањем терморегулационим вентилом и рационалним коришћењем топлотне енергије, могуће је остварити значајно мању потрошњу топлотне енергије посебно уколико зграда нема велике топлотне губитке (прописно је изолована) и уколико је спољашња столарија доброг квалитета. Набавка и уградња ових уређаја је у надлежности сваког власника стамбене јединице (стана). Такође, скупштине станара су у обавези да ангажују предузеће које се бави очитавањем и расподелом топлотне енергије по сваком стану.